Համոզված ենք՝ բացատրելու անհրաժեշտություն չկա, թե ինչ կարևոր հաստատություն է յուրաքանչյուր անկախ պետության համար նրա արխիվը: Խորհրդային տարիներին, ինչպես հայտնի է, մուտքը դեպի արխիվ բավականին սահմանափակ էր և խիստ «դոզավորված»: Անկախություն հռչակելուց հետո արխիվը բացեցին և ի լուր հանրության հայտարարվեց, որ Հայաստանում այլևս փակ արխիվ չկա: Հայտարարությունը մի բան է, բայց քաղաքացուն արխիվային նյութերի իրականում մատչելի լինելը` լրիվ այլ բան: Հայաստանի ազգային արխիվի ներկայիս տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանի պաշտոնավարման 15 տարիները (2003 թ. ապրիլի 7-ից) արխիվից օգտվող տարբեր քաղաքացիներին հուշում են, որ այդ հաստատությունում դեռևս բավականին ամուր ու կայուն են խորհրդային ժամանակների մռայլ ավանդույթները, որոնք բավականին ներդաշնակ ձևով սերտաճել են անկախության 2,5 տասնամյակների նեգատիվի հետ:
Մասնավորապես.
1. Հայաստանի ազգային արխիվում իրականում հենց այսօր էլ կան ըստ էության «փակ ֆոնդեր և գործեր»: Տնօրենը դրանք պահում է իր մոտ և քաղաքացիներին տրամադրում է միայն իր հայեցողությամբ ու ցանկությամբ, կամ էլ, պարզապես, մերժում է տրամադրել՝ բերելով անհասկանալի «հիմնավորումներ», կամ էլ, առհասարակ, մերժում է առանց որևէ բացատրության: Անշուշտ, դրանով խախտվում են ՀՀ արխիվային օրենսդրության մի շարք նորմեր, մասնավորապես՝ «Արխիվային գործի մասին» ՀՀ օրենքի հոդված 21-ը։
2. Տնօրենի բանավոր հրահանգների միջոցով արխիվի որոշ աշխատակիցների կողմից տարբեր ձևերով խոչընդոտվում և ձախողվում են քաղաքացիների հետազոտական աշխատանքները.
2.1 Տնօրենն անձամբ կամ միջնորդավորված կերպով անհարկի միջամտում է հետազոտողների անձնական գործերին, սկսում խորհրդային ժամանակների լավագույնավանդույթների ոճով «պարզաբանել», թե տվյալ հետազոտողն «ի՞նչ գործունի» այդ թեմայի հետ, ինչու՞ է հետաքրքրվում այս կամ այն հարցերով և այլն;
2.2 Ստեղծվում են արհեստական խոչընդոտներ, ինչպես, օրինակ՝ «մինչև չավարտվի մի հետազոտության նյութերի պատվիրումը՝ այցելուին չի տրամադրվի մեկ այլ հետազոտման հետ առնչվող նյութեր» կամ «տնօրենն արգելել է այլևս 10-ից ավելի գործերպատվիրել միաժամանակ» և այլն;
2.3 Հաճախակի տնօրենն իրեն իրավունք է վերապահումոր ոշելու, թե տվյալ նյութն առնչությունունի՞ հետազոտողի ուսումնասիրության թեմայի հետ, թե՞ ոչ և ըստ այդմ էլ հրահանգում է տրամադրել նյութը կամ չտրամադրել՝ կիրառելով տարբեր հնարքներ;
2.4 Նա երբեմն կոպտորեն խախտելով ՀՀ արխիվային օրենսդրությունն ու մարդու և քաղաքացու հիմնարար իրավունքներն ու ազատությունները՝ ապօրինաբար արգելում է հետազոտողներին մուտք գործել Հայաստանի ազգային արխիվ և օգտվել արխիվային նյութերից՝ հայտարարելով, թե «օրենքը ես եմ՝ ի՞նչ օրենք»։
3. Միանգամայն անհասկանալի են արխիվի կողմից տրամադրվող ծառայությունների գնագոյացման սկզբունքներն ու մեխանիզմները, ինչի պատճառով մատուցվող ծառայությունների գներն ու գանձման եղանակներն ավելի շատ նմանվում են կողոպուտի ու թալանի, հատկապես՝ իրավական որոշակիության սկզբունքին ոչ մի կերպ չբավարարող, տնօրինության կողմից որոշվող «հատուկ կարևորության» գործերը։
4. Երևանի, Վանաձորի, Արթիկի, Ստեփանավանի և մյուս արխիվային հիմնարկությունները բառացիորեն «բռնազավթված» են Ամատունի Վիրաբյանի հարազատներով` նրա եղբորորդիներով, եղբայրների կանանցով և վերջիններիս եղբայրներով (https://armtimes.com/hy/article/121175 և https://www.armtimes.com/hy/article/121797)։
Այսքանից հետո պետք է արձանագրել, որ Հայաստանի ազգային արխիվը կարիք ունի իր բոլոր գործառույթներով օրինական դաշտ բերվելու` առանց կոռուպցիոն դրսևորումների, այլևայլ կամայականությունների և «ընտանեկան կապալի» ու իսկապես ՀՀ արխիվային օրենսդրության շրջանակում ծառայելու իր բուն կոչմանը՝ այն է պետության և քաղաքացիների կարիքներին:
Խորին հարգանքով՝
Արա Պապյան – Կանադայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան (2000-2006 թթ.), «Մոդուս Վիվենդի» կենտրոնի հիմնադիր ղեկավար, քաղաքագետ-միջազգայնագետ